Microsoft 23.6.2009 spustil verejné testovanie bezplatného antivírového riešenia Microsoft Security Essentials (MSE). Dnes Vám prinášame prvé zážitky a skúsenosti z reálneho nasadenia.

MSE nemá veľký inštalátor. Súbor má niekoľko megabajtov. Dostupné sú 32 i 64 bitové verzie, pričom pre Windows XP je pripravená 32 bitová. Po spustení inštalácie, privíta nás sprievodca. Inštalácia prebieha v krokoch. V prvkom kroku sa dozvedáme pár vetami o hlavných prínosoch a úlohách riešenia od Microsoftu. Následujú licenčné podmienky a prichádza overenie pravosti operačného systému Windows. Následne sa môže sputiť samotná inštalácia produktu.

 

Inštalácia je vešmi svižná pričom na jej konci sa rovno ponúka prvotné skenovanie počítača na prítomnosť potenciálnych rizík ako vírusov, červov, spyware alebo trojanov. Skenovanie však nemusíme povoliť, čím proces inštalácie ukončíme a môžeme začať pracovať s programom.



V prípade, že spustíme prvotné skenovanie, prebehne aktualizácia programu, pričom sa stiahnu vírové databanky z Microsoft Update Centra. Prvý update trvá dlhšie v závislosti na rýchlosti pripojenie.



Po aktualizácii sa spustí samotné skenovanie počítača



Užívateľské rozhranie je rozdelené na 4 karty. Karta Home nás informuje o aktuálnom stave ochrany. Na tejto karte spúšťame aj samotný proces skenovania systému. Máme na výber 3 spôsoby skenovania. K dispozícii máme rýchly sken, plné skenovanie Full ako aj používateľské nastavenie Custom. Pri tretej možnosti si vyberáme priečinky či celé jednotky (disky), ktoré necháme skontrolovať.



Karta Update nás informuje o aktuálnej várovej databáze. Na tejto karte môžeme vykonať aj ručnú aktualizácia.



Karta History zobrazuje všetky položky, ktoré boli programom označené ako rizikové. Zoznam položiek sa dá filtrovať. Buď si zobrazíme všetky z nich alebo len tie, ktoré sú v karanténe alebo povolené. História sa dá mazať cez spodné tlačidlo.



Poslednou kartou sú nastavenia – Settings. Majú svoje nemalé opodstatnenie, dá sa tu toho mnoho prispôsobiť, upraviť. V rámci nastavení si napríklad konfigurujeme plány kontroly systému. Popri dátume či čase si môžeme vybrať i typ (hĺbku) skenovania.



Vyberať sa dajú aj predvolené akcie pre jednotlivé rizikové stupne. Nemusíme sa spoľahnúť len na akcie, ktoré sú podľa Microsoftu odporúčané.

Svoju položku menu tu má aj karta ochrany v reálnom čase. Cez nastavenia ju môžeme vypnúť či zapnúť. Zapnutie sa odporúča. Skenovať môžeme napríklad všetky sťahované súbory či prílohy správ.

Svoj priestor dostáva i odobratie procesov, súborov/zložiek či súborových typov z procesu skenovania alebo ochrany v reálnom čase. Zadávame tu príslušné údaje, pripájame zložky.

V rámci Advanced povoľujeme alebo zakazujeme skenovanie archívov (napríklad ZIP, CAB súborov, ktoré môžu obsahovať rizikový kód), kontrolovať sa dajú i výmenné médiá. Program tiež umožňuje vytvoriť bod obnovy ešte pred vykonaním samotných operácií na detekovaných položkách (falošné alarmy, napríklad).

Svoj priestor dostáva i sociálny rozmer aplikácie – pripojenie sa do on-line komunity Microsoft Spynet. Či už ide o základné alebo rozšírené členstvo.

V systémovej lište sa nám objavá ikona MSE. Jedinou ponukou je otvorenie hlavného okna aplikácie.



Minimálne systémové požiadavky je operačný systém Windows XP s SP2 a vyššie, Vista a Windows 7. Pri sedmičke sa dá použiť beta zostava i Release Candidate. Samozrejmosťou bude podpora Windows 7 pri jeho finálnej verzii. Pokiaľ používame počítač s nainštalovaným systémom Windows XP, malo by ísť o systém s aspoň 500 MHz procesorom a s 256 MB RAM. Ak využívame vyššie Windows Vista/7, vyžadovaný je procesor s taktom 1 GHz a 1 GB operačnej pamäte RAM. Potrebné je pripojenie na internet, z pohľadu internetových prehliadačov sú podporované Windows Internet Explorer 6.0 a vyššie a Mozilla Firefox 2.0 a vyšší.