Od uvedenia verzie servera SQL Server 2008 uplynulo viac než dva roky a tak spoločnosť Microsoft usúdila, že je načase prísť s novou verziou označenou ako R2. Dôvodom je samozrejme neustály vývoj, ktorý v oblasti IT prebieha viac exponenciálne, než lineárne a postihuje nielen SQL Server, ale aj produkty, ktoré spolu s ním tvoria jadro podnikovej informačnej infraštruktúry (SharePoint 2010), či klientske aplikácie, využívané pre prezentáciu údajov a výsledkov analýz (Office 2010). Preto sa zmeny týkajú hlavne segmentu Business Intelligence, nakoľko aplikácie v balíku Office, hlavne Excel sa čoraz častejšie používajú v úlohe sprostredkovateľa klientskeho prístupu pre BI.
 
Napriek tomu, že v prípade produktu SQL Server 2008 R2 ide o takzvaný „medzi-release“, obsahuje táto verzia pomerne veľa zaujímavých noviniek.

Lepšie využitie možností moderného hardvéru

Spoločnosť Microsoft zákonite reaguje na trendy vývoja hardvérových serverových komponentov aj novými architektúrami vrátane cloud computingu. SQL Server 2008 R2 preto namiesto doterajších 64 dokáže využiť až 256 logických procesorov.
 

Paralelné spracovanie a vysoká škálovateľnosť

Na rozdiel od edícií určených pre operačné prostredie a menšie dátové sklady, ktoré vystačia s niekoľkými terabajtami, edícia Parallel Data Warehouse využíva architektúru MPP (Massive Parallel Processing) a technológiu škálovania s kódovým označením Madison. To umožnilo rozšíriť hranice škálovateľnosti o niekoľko rádov, teda na úroveň jednotiek petabajtov.
 

Centralizovaná správa multi-serverového prostredia

Významnou novinkou verzie SQL Server 2008 bola funkcionalita Policy-based management, ktorá umožňuje centralizovanú správu viacerých serverov SQL Server 2008, SQL Server 2008 R2. Zjemnila sa aj úroveň granularity, takže je možná centrálna správa až na úroveň databázových aplikácií. V praxi to znamená, že ak administrátor vytvorí distribučný balík, ktorého súčasťou sú informácie o objektoch v databáze a jej celková štruktúra, tento balík je možné jednoducho nainštalovať na diaľkovo spravované databázové servery umiestnené napríklad na pobočkách firiem.
 

SQL Server Master Data Services

Akvizíciou spoločnosti Stratature získala spoločnosť Microsoft technológiu Master Data Services. Umožňuje centrálnu správu takzvaných „master údajov“ vo firme, alebo organizácii.

Samoobslužné BI a vylepšená vizualizácia údajov

Do tejto oblasti patrí možnosť využívania nových vizualizačných prvkov v reportoch (Data Bars, Sparklines... ), využívanie mapového zobrazenia. Novinky sú aj na klientskej strane, veď vytváranie reportov a zostáv sa deje na klientskej úrovni. Technológia PowerPivot (v etape vývoja označovaná kódovým názvom Gemini) umožňuje analyzovať veľké objemy údajov priamo na lokálnom počítači. Na PDC bola ukážka práce s množinou 100 miliónov záznamov pri dobe odozvy niekoľko sekúnd. Umožňuje to využívanie sofistikovaných metód kompresie údajov a ich spracovanie v rýchlej operačnej pamäti.
 
Reportovacie služby môžu využívať zdieľané datasety, či vopred pripravené dopyty do dátového zdroja, takže tvorca reportu nemusí byť expert na jazyk SQL. Zdieľanie funguje nielen na úrovni dátových zdrojov, ale aj na úrovni reportov, kde sa dajú zdieľať prvky medzi viacerými reportmi. Môžu to byť tabuľky, grafy, grafická vizualizácia a podobne. Pri zmene zdieľaného komponentu dochádza k poloautomatickej aktualizácii.
 
K vylepšeniu vizualizácie prispievajú aj Sparklines – akési „mini-grafy“ pre znázornenie trendov vývoja sledovanej veličiny, Databars – pre znázornenie absolútnej hodnoty veličiny, a indikátory vo forme rôznych semaforov, smajlíkov, šípok a podobne.
 
Pre plynulé spracovanie obrovského množstva údajov slúži technológia SQL Server StreamInsight.