Hrozby zabezpečenia online prichádzajú vo forme útokov na vás a na váš počítač. Ponúkame vám osem (8) spôsobov, ako bezpečne nakupovať online.
 

Tip 1   Softvér počítača pravidelne aktualizujte.

Zabezpečte, aby bol softvér vrátane webového prehľadávača aktuálny pomocou automatických aktualizácií. Ak ešte nepoužívate program Internet Explorer 8, najnovšiu verziu nášho webového prehľadávača, kliknite na tlačidlo vpravo a prevezmite ho.

 

Tip 2   Chráňte svoj počítač.

Používajte brány firewall, antivírusové programy, ako aj softvér na ochranu proti nevyžiadanej pošte a program Antispyware. Ak chcete získať dodatočnú ochrannú vrstvu v počítači, prevezmite bezplatný program Microsoft Security Essentials.
 

Tip 3   Vyhnite sa neoprávnenému získavaniu údajov a malvéru.

Na základe predvoleného nastavenia funguje v programe Internet Explorer 8 funkcia Filter SmartScreen, ktorá pomáha blokovať prenikanie škodlivého softvéru alebo hrozby neoprávneného získavania údajov a varuje pred nimi. Ak sa pokúsite otvoriť lokalitu, ktorá bola nahlásená ako nebezpečná, pomocou funkcie Filter SmartScreen sa zobrazí upozornenie. Pomocou tejto funkcie tiež môžete nahlásiť každú nájdenú nebezpečnú lokalitu.

Vyhnite sa neoprávnenému získavaniu údajov a malvéru.

 

Tip 4   Chráňte sa pred novými hrozbami.

Útoky vedené skriptovaním medzi lokalitami patria medzi stále zložitejšie metódy, ktoré používajú zločinci na získavanie osobných informácií. Na základe predvoleného nastavenia program Internet Explorer 8 pomáha chrániť proti týmto útokom pomocou vstavaného Filtra XSS (skriptovanie medzi lokalitami).

 

Tip 5   Identifikujte falošné webové adresy.

Program Internet Explorer 8 pomáha chrániť pred klamlivými webovými lokalitami, ktoré vás môžu zmiasť pomocou zavádzajúcich adries (US). Názov domény v paneli s adresou je zvýraznený čiernou farbou, aby sa jednoduchšie identifikovala skutočná identita lokality.

Identifikujte falošné webové adresy.

 

Tip 6   Prehľadávajte súkromnejšie.

Ak používate na kontrolu e-mailu verejný počítač alebo nakupujete darčeky pomocou domáceho počítača, je vhodné používať funkciu Prehľadávanie v režime InPrivate, pomocou ktorej sa zabráni, aby sa v počítači uchovali informácie o histórii prehľadávania, súbory „cookie“ a iné informácie.

Prehľadávajte súkromnejšie.

 

Tip 7   Skontrolujte, či sa na platobných webových lokalitách používa šifrovanie.

Ak chcete overiť, či sa pri spracúvaní informácií o kreditnej karte na webovej lokalite používa šifrovanie, vyhľadajte tieto prvky:

  • Vo webovej adrese by malo za výrazom http nasledovať písmeno "s" - malo by tam byť uvedené https:

  • Malý uzamknutý zámok zámok v paneli s adresou alebo v pravom dolnom rohu okna.

  • Zelený panel s adresou - v programe Internet Explorer 8 sa to používa na označenie dôveryhodnej lokality.

Skontrolujte, či sa na platobných webových lokalitách  používa šifrovanie.

 

Tip 8   Nikdy neodpovedajte na nevyžiadanú požiadavku o aktualizáciu informácií o svojom konte.

Tieto e-maily môžu byť podvody zamerané na odcudzenie vašej identity. Väčšina legitímnych spoločností nikdy neodosiela žiadosti o heslo alebo iné osobné informácie prostredníctvom nevyžiadaných e-mailov alebo okamžitých správ. Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod.