Komunikácia pomocou programu na výmenu okamžitých správ (IM) nesie v sebe niektoré rovnaké riziká zabezpečenia a ochrany osobných údajov ako e-mail, existuje však niekoľko jedinečných nebezpečenstiev, o ktorých by ste mali mať dostatok informácií.
- Nikdy neotvárajte obrázky, nepreberajte súbory ani neklikajte na prepojenia v správach od používateľov, ktorých nepoznáte. Ak dostanete správu od používateľa, ktorého poznáte, overte si u odosielateľa, že správa (a jej prílohy) je dôveryhodná. Ak správa nie je dôveryhodná, zatvorte ju.
- Počas vytvárania zobrazovaného mena buďte obozretní. Každý program IM vás požiada o vytvorenie zobrazovaného mena, ktoré sa podobá e-mailovej adrese. Zobrazované meno by nemalo poskytovať ani informovať o žiadnych osobných údajoch. Použite napríklad prezývku SoccerFan namiesto BaltimoreJenny.
- Vytvorte prekážku proti nevyžiadaným okamžitým správam. Neuvádzajte svoje zobrazované meno ani e-mailovú adresu vo verejných oblastiach (napríklad vo veľkých internetových adresároch alebo v rámci profilov on-line komunity) a neposkytujte tieto informácie cudzím osobám.
- Niektoré služby IM prepoja zobrazované meno s e-mailovou adresou počas registrácie. Jednoduchá dostupnosť vašej e-mailovej adresy môže viesť k prijímaniu vysokého počtu nevyžiadaných správ a útokov zameraných na neoprávnené získanie údajov.
- Nikdy neuvádzajte citlivé osobné údaje, napríklad čísla kreditných kariet alebo heslá, v rámci komunikácie prostredníctvom okamžitých správ.
- Komunikujte iba s tými používateľmi, ktorí sú uvedení vo vašom zozname kontaktov alebo priateľov.
- Ak sa rozhodnete stretnúť sa s cudzou osobou, ktorú poznáte iba prostredníctvom IM komunikácie, vykonajte príslušné bezpečnostné opatrenia. Nestretávajte sa s takouto osobou sami (vezmite so sebou kamaráta alebo rodiča) a stretnite sa a ostaňte na verejnom mieste (napríklad v kaviarni).
- Nevymieňajte si osobné alebo súkromné okamžité správy v práci. Vás zamestnávateľ môže mať oprávnenie prezerať tieto správy.
- Ak používate verejný počítač, nevyberajte funkciu, ktorá umožňuje automatické prihlasovanie. Osoby, ktoré použijú tento počítač po vás, si budú môcť zobraziť a použiť vaše zobrazované meno na prihlásenie.
- Monitorujte a obmedzte používanie okamžitých správ vašimi deťmi. Jedným zo spôsobov je prihlásenie sa do služby Windows Live. Ak používate operačný systém Windows Vista alebo Windows 7 v tomto systéme je už vstavaná rodičovská kontrola.