Občas sa stáva, že musíte použiť verejný počítač, aby ste sa spojili so svojimi blízkymi. Sú verejné počítače v knižniciach, internetových kaviarňach, na letiskách a v kopírovacích obchodoch bezpečné?
Závisí to od spôsobu ich používania! Nasledujúce rady vám pomôžu uchovať dôverný charakter vašich osobných a finančných informácií.
Neukladajte vaše prihlasovacie údaje. Z webových lokalít sa vždy odhlasujte kliknutím na položku „odhlásiť“. Zatvorenie okna prehľadávača alebo zadanie inej adresy nepostačuje.
Mnohé programy (najmä programy na komunikáciu pomocou okamžitých správ) obsahujú funkcie automatického prihlásenia, ktoré uložia vaše používateľské meno a heslo. Vypnite túto možnosť, aby sa žiadny iný používateľ nemohol prihlásiť s vašimi údajmi.
|
|
Nenechávajte počítač bez dozoru so zobrazenými citlivými informáciami na obrazovke. Ak musíte opustiť verejný počítač, odhláste sa zo všetkých programov a zavrite všetky okná, ktoré môžu obsahovať citlivé informácie. | |
Vymažte všetky stopy. Webové prehľadávače, ako napríklad program Internet Explorer, uchovávajú záznamy hesiel a každej stránky, ktorú navštívite, a to aj potom, ako ju zavriete a odhlásite sa.
Ak je to možné, používajte funkciu Internet Explorer 8, ktorá sa volá InPrivate Browsing. Surfovanie v okne InPrivate Browsing neukladá heslá ani históriu prehľadávaných stránok.
Zakázanie funkcií, ktoré slúžia na ukladanie hesiel Skôr než spustíte webovú stránku, vypnite funkciu programu Internet Explorer, ktorá si pamätá heslá.
Keď ukončíte používanie verejného počítača, je vhodné, aby ste odstránili všetky dočasné súbory a históriu prehľadávania v sieti internet.
Ak používate firemnú webovú lokalitu, ktorá umožňuje zobrazovať interné firemné dokumenty, je možné, že náhodne uložíte citlivé firemné dokumenty do verejného počítača.
|
|
Sledujte, či vás niekto nepozoruje. Keď používate verejný počítač, sledujte, či vás niekto nepozoruje alebo vám nepozerá cez plece – niekto, kto by mohol odpozorovať vaše heslá a získať vaše informácie. | |
Nezadávajte citlivé informácie do verejného počítača. Tieto opatrenia zabezpečujú určitú úroveň ochrany pred náhodnými hackermi, ktorí použijú počítač po vás.
Pamätajte však na to, že skúsení podvodníci môžu mať vo verejnom počítači nainštalovaný dômyselný softvér, ktorý zaznamenáva každý úder klávesu a odošle tieto informácie naspäť podvodníkovi.
Potom už nezáleží na tom, či ste svoje informácie uložili a či ste vymazali všetky stopy po vašej činnosti. Podvodníci budú mať k týmto informáciám prístup.
Ak chcete byť skutočne v bezpečí, do verejných počítačov nezadávajte čísla kreditných kariet ani iné finančné alebo akékoľvek citlivé informácie.
|