Pätina ľudí si myslí, že medzi originálnym a nelegálnym softvér nie je žiadny rozdiel. Podľa štúdie Microsoftu sa ľudia u nelegálneho softvéru boja predovšetkým straty dát a identity.


  1. Zistite si informácie od výrobcu. Než sa pustíte do samotného nakupovanie, zistite si čo najviac informácií o softvéri, ktorý si chcete kúpiť. Na stránkach výrobcu sa pozrite, ako sa program zvyčajne predáva, aké existujú verzie a aké sú rozdiely medzi nimi. Pozrite sa aj na obrázky, ako vyzerá obal a ochranné prvky.
  2. Zamyslite sa nad cenou softvéru. Ak objavíte aukciu ponúkajúcu zvolený softvér, pozrite sa najskôr realisticky na požadovanú cenu. Ak napríklad nájdete aukciu s možnosťou okamžite zakúpiť program za 50 Eur, hoci v obchodoch stoja bežne 500 Eur, pôjde pravdepodobne o podvod. Všeobecne sú podozrivé ceny polovičné či ešte nižšie v porovnaní s cenami napríklad v internetových obchodoch.
  3. Prečítajte si dôkladne text aukcie. Ak sa vám zdá cena v poriadku, prejdite si pozorne text aukcie. K častým signálom, že predaj nie je úplne v poriadku, patrí napríklad označenie predávaného programu ako záložné kópie, OEM verzia (Original Equipment Manufacturer = licencia k danému programovému vybaveniu získaná koncovým užívateľom súčasne so zakúpením hardvéru, ale predávané na aukcii bez hardware), ponuka licencie v podobe nálepky s produktovým kľúčom (COA štítok), skúšobná alebo predpredajná verzia alebo záložná kópia. Predajcovia môžu tiež ponúkať viac programov na jednom disku, čo u originálneho software nebýva obvyklé. Pozor tiež na predaj upgradov vydávaných za plnú verziu alebo legalizačné ponuky. Vždy je vhodné overovať priamo u výrobcu, či je ponúkaný spôsob legalizácia výrobcom umožnený a akceptovaný.
  4. Overte si dĺžku aukcie. Ľudia, ktorí majú originálny produkt, sa ho na aukciách vždy snažia predať za čo najlepšiu cenu, preto sa spravidla snažia natiahnúý dĺžku aukcie na najmenej päť dní, ale aj týždeň či dlhšie. Falšovatelia sa naopak snažia dĺžku aukcie maximálne skrátiť, pokojne aj na jediný deň a často ponúkajú možnosť okamžitej kúpy za nižšiu cenu. Väčšina prevádzkovateľov aukcií totiž ponuky nelegálneho softvéru sama vyhľadáva a maže ich.
  5. Zistite si históriu predávajúceho. Potom, čo preskúmate samotnú aukciu, preskúmajte si dôkladne predajcu. Predávajúci je spravidla o to vierohodnejší, čím dlhšie na aukčnom portáli pôsobí. Zistite si, či ide o dlhodobého úspešného predajcu alebo niekoho, kto sa objavil len nedávno. Novými identitami falšovatelia často stierajú predchádzajúce negatívne hodnotenie.
  6. Skontrolujte si povesť predávajúceho. Internetové aukcie umožňujú užívateľom hodnotiť skúsenosti s predávajúcimi. Bežný pohľad na rating, počet predaných aukcií či superlatívne označenie u mená predajcu však nestačí, preštudujte si preto dôkladne komentáre, ktoré o predávajúcom zanechali ostatný.
  7. Preskúmajte ďalšie aukcie predávajúceho. Väčšina aukcií ponúka možnosť pohľadu aj na ostatné aktuálne aukcie predávajúceho. Neváhajte si ich prezrieť. Ak napríklad zistíte, že má otvorených viac rovnakých aukcií s podozrivo nízkou cenou, môže ísť o známku falošného alebo ukradnutého softvér.
  8. Zistite si, odkiaľ predajca program ponúka. Pokiaľ nakupujete na medzinárodnom aukčnom portáli, skontrolujte si, z akej krajiny predávajúci pochádza. Už samotná krajina môže niečo napovedať, naviac tu však existuje riziko, že zakúpený produkt bude nekompatibilný pre váš počítač alebo nebude mať pre SR platnú licenciu. Zároveň sa vyvarujte dodávok zo zahraničia, kedy pravdepodobnosť ponuky nelegálneho softvéru a následné riešenie reklamácie je ďaleko zložitejšie.
  9. Komunikujte s predajcom. Napíšte predajcovi nejakú správu, napríklad dotaz na nejasnosť v texte aukcie. Nechajte si napríklad poslať naskenovaný doklad o zakúpení programu, spýtajte sa na spôsob presunu registrácie licencie alebo si overte možnosti platby a doručenia. Predajcovia originálnych programov sú vo vlastnom záujme v komunikácii oveľa otvorenejší a ochotnejší.
  10. Zakúpený softvér si poriadne prezrite. Aj v prípade, keď u aukcie ste nezistili žiadne negatívne signály a produkt zakúpite, buďte naďalej pozorní. Po jeho obdržaní vo fyzickej podobe skontrolujte, či vykazuje všetky prvky originálneho softvéru, teda či je v originálnej krabici, má návod a predovšetkým obsahuje všetky ochranné prvky. V prípade podozrenia sa neváhajte obrátiť priamo na výrobcu softvéru.