Firmy a organizácie, ktoré používajú cloudové služby namiesto klasických on-premise riešení, môžu znížiť celkovú spotrebu energie a objem vyprodukovaných emisií skleníkových plynov na užívateľa o 30 až 90 percent. Vyplýva to z analýzy poradenských spoločností Accenture a WSP Environment & Energy spracované pre spoločnosť Microsoft. Úspory sú podľa analýzy najväčšie u menších implementácií cloudu pre približne 100 užívateľov.
Priemerný server v menších firmách je zvyčajne využívaný iba na niekoľko desiatok percent svojej kapacity, ale energetické zdroje sú naplno využívané po celú dobu jeho prevádzky. Vďaka cloudovým službám je možné túto spotrebu znížiť. Dosiahnuť zníženie emisií v porovnaní s klasickými on-premise riešeniami pritom môžu aj veľké firmy s niekoľkými tisíckami užívateľmi.
Napríklad aj spoločnosti a organizácie s približne 10 tisíckami užívateľov môžu vďaka prechodu na cloudové služby dosiahnuť zníženie objemu emisií skleníkových plynov na jedného užívateľa o 30 až 60 percent.
Na zníženie spotreby energie a znižovaní emisií skleníkových plynov sa podieľa hneď niekoľko faktorov. Cloudové služby umožňujú zdieľať hardvér medzi tisíckami alebo miliónmi užívateľmi, ktorí sa pripájajú v rôzny čas a majú rôzne nároky, čo optimalizuje využitie energetických zdrojov. Moderné dátové centrá poskytovateľov cloudu sú navyše už sami optimalizované pre lepšie využitie zdrojov.
Analýza sa zameriavala na produkty Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint a Microsoft Dynamics CRM, u ktorých porovnávala dopady ich cloudových a on-premise verzií na životné prostredie. Vedľa využitia už hotových cloudov môžu firmy a organizácie v praxi vyvíjať aj vlastné cloudové aplikácie, napríklad s využitím platformy Windows Azure.
Viac informácií nájdete tu: http://www.microsoft.com/environment/cloud.aspx