Pred rizikami internetu chránia rodičia svoje deti predovšetkým stanovovaním pravidiel a vzdelávaním


Podľa prieskumu agentúry Ipsos Tambor pre spoločnosť Microsoft púšťa 86 percent rodičov svoje deti na internet už od siedmich rokov. V 67 percentách prípadov však iba pod ich priamym dozorom. Od pätnástich rokov potom už môžu na internet zvyčajne všetky deti. Na ich internetové aktivity v tomto veku fyzický dohliada už len šesť percent rodičov. Práve deti na internete sú často terčom rôznych internetových hrozieb.

Internet je na jednu strane mocný nástroj a pomocník, na druhú stranu však predstavuje pre deti aj ich rodičov celý rad rizík. Ide napríklad o podvodné e-mailové ponuky alebo zavírené stránky, ktoré môžu vyústiť k odcudzeniu citlivých dát. Môže ísť však aj o nevhodné návrhy a správanie niektorých užívateľov na sociálnych sieťach vedúcich v praxi niekedy až k trestnému činu.

Miera kontroly zo strany rodičov s rastúcim vekom ich detí výrazne klesá. Napríklad dve tretiny desaťročných detí už užívajú internet úplne bez dozoru. Paradoxne práve tieto deti sú na internete ohrozené najviac, pretože ich zvedavosť je kombinovaná s už slušnými užívateľskými zručnosťami, naopak schopnosť kritického úsudku a regulácia vlastného správania na internete u týchto detí ešte plne rozvinutá nie je.

Na riziká spojené s používaním internetu upozorňuje aj prieskum. Podľa neho sa s nejakou internetovou hrozbou stretla v uplynulom roku štvrtina všetkých opýtaných. Najčastejšie išlo o spam, zavírenú stránku alebo trójskeho koňa. V polovici prípadov išlo o podvodnú ponuku, v tretine prípadov o nevhodné správanie užívateľa na sociálnej sieti. V 13 percentách prípadov išlo o phishing.

Kvôli existujúcim rizikám sa rodičia snažia aktivity svojich detí na internete strážiť. Najviac rodičov, 68 percent spolieha na stanovenie pravidiel pre bezpečné používanie internetu. 64 percent rodičov sa svoje deti snaží hlavne vzdelávať v oblasti možných rizík. Fyzickým dozorom túto oblasť rieši 31 percent rodičov a 10 percent využíva špeciálny softvér.

Niekedy si rodičia sami nie sú istí, ako sa internetovým hrozbám brániť. Preto bol spustený portál http://bezpecnyinternet.sk/, kde nájdu rady a odporúčania týkajúce sa väčšiny internetových hrozieb. Svoje nové znalosti si môžu na webe rovno otestovať. K dispozícii je aj sekcia prispôsobená priamo deťom.